World Championship for ship models NAVIGA Section “С”
Jablonec nad Nisou, Czech Republic

Vystřihovánka plachetnice Delfín

Pro stavbu potřebujete:
ostré nůžky, lámací nožík, pravítko, tekuté lepidlo (např. Herkules nebo Bílé lepidlo Ceys),
štěteček, černý fix, přesnost a trpělivost.

Vystřihněte trup lodi (1). Boky trupu neoddělujte od paluby. Ohyby papíru u chlopní lehce nařízněte lámacím nožíkem, stejně jako ohyb na zádi trupu a dvě linie na bocích, naznačené přerušovanou linkou. Boční linie kokpitu prořízněte zcela (naznačeno symbolem nůžek) Odstřihněte nebo vyřízněte šedou část v prostoru kokpitu a lehce nařízněte ohyby chlopní s číslem 2. Všechny ohyby přehněte přes hranu tak, aby byl ohyb ostrý. Vystřihněte podlahu a sedačky kokpitu (2). Lehce nařízněte ohyby chlopní a také linie ohybu naznačené přerušovanou čárou. Díl 2 zformujte tak, aby tvořil podlahu (s číslem 3) a dvě lavičky na každé straně. Viz obrázky.

Slepte díl 1 a díl 2. Nejprve otočte díl 1 potiskem dolů a dvě části s číslem 2 ohněte vzhůru. Vlepte zformovaný díl 2 chlopněmi s číslem 1 tak, aby vyznačené číslo 3 pro kormidelní kolo bylo blíže zádi (chlopně kokpitu jsou v tom směru mírně zkosené).  Viz šipka „PŘÍĎ“. Pak části trupu 1 slepte s podlahou kokpitu seshora (chlopně s číslem 2 nebudou při pohledu do kokpitu vidět.
Slepte celý trup, nejprve jeden bok s palubou, poté slepte druhý bok s palubou. Pracujte přesně, linie paluby je v místech mezi chlopněmi lomená. Pak slepte oba boky vpředu. Nakonec přilepte záď lodě (zrcadlo) nejprve k jednomu boku, pak k druhému boku. V naznačených (a naříznutých) liniích jsou boky mírně lomené (prohněte je). Trup zůstane zespoda otevřen!

Vystřihněte a slepte kormidelní kolo (3) přehnutím tak aby bylo pohledově oboustranné. Vystřihněte pultík s navigačními přístroji (4) a slepte s kormidelním kolem (čísla 3 a 4 na sebe). Hrany můžete začernit fixem. Kormidelní kolo s pultíkem vlepte do kokpitu na své místo (vyznačeno číslem 3) tak, aby pultík byl směrem k přídi v úhlu cca 45 stupňů odkloněn od kormidelního kola.

Vystřihněte kajutu (5) a lehce nařízněte místa ohybů. Kajutu vytvarujte, chlopně pro přilepení jsou schovány pod tělem kajuty. Nalepte přesně na palubu do místa vyznačeného číslem 5. Zkontrolujte, že zadní (kolmá) stěna kajuty je v rovině s hranou kokpitu (a dveře do kajuty navazují).
Vystřihněte přední poklop (6) a nalepte na palubu na své místo.

Vystřihněte hlavní plachtu se stěžněm (7). Dole jsou dvě chlopně pro přilepení na kajutu 5. Ty je potřeba naříznout a nastřihnout, jak je naznačeno.  Bílá místa mezi stěžněm a dvojitou otěží nevystřihujte!
Slepte obě poloviny plachty k sobě, ale tak, aby bylo možno chlopně ohnout v pravém úhlu (pro přilepení stěžně na místo). Hrany můžete začernit fixem. Nalepte stěžeň na střechu kajuty do vyznačeného místa. Jeho vzpřímená poloha bude zafixována až přední plachtou.

Vystřihněte přední plachtu (8). Říká se jí „gena“. Přes oblou hranu (např. kuchyňské linky) ji vytvarujte do mírného prohnutí. Potom ji nalepte přední rohem (A) přímo do špičky trupu (na palubu) a horním rohem (B) na stěžeň do místa vyznačeného písmenem B a zafixujte. Stěžeň by měl být kolmo ke střeše kajuty. Můžete to korigovat mírným posunutím horního rohu B. Po dokonalém zaschnutí upravte prohnutí přední plachty tak, aby otěž plachty (C) po ohnutí a případném zkrácení bylo možno nalepit do místa „C“ na palubě. Tím je model hotov.

Model vznikl pro Mistrovství světa neplovoucích modelů lodí NAVIGA-C, pořádané v Jablonci nad Nisou 23. - 28. září 2023.

Model - vystřihovánka a text návodu ke stavbě (c) Jiří Kreisel, www.minisail.cz 
Stavba a fotografie (c) Tomáš Herder www.tom59herder.cz